Pon - Pt
8:00 - 16:00
+48 618 799 925
Uwaga! PantoRouter dostarczany jest bez silnika frezującego i osłony
PantoRouter to bardzo precyzyjna maszyna i urządzenie frezujące dla szerokiej gamy połączeń drewnianych. Sprawia, że tradycyjna stolarka jest szybka, dokładna, bezpieczna i przyjemna. Nawet bardzo skomplikowane i nietypowe połączenia kątowe są proste do wykonania.
PantoRouter pozwala na frezowanie wielu różnorodnych połączeń stosowanych w obróbce drewna:
PantoRouter to jedna z najszybszych metod wykonywania powtarzających i precyzyjnych połączeń na jaskółczy ogon i połączeń czopowych.
Dodatkowo system ten umożliwia wykonywanie gniazd pod:
Sposób działania PantoRoutera daje użytkownikowi możliwość stworzenia własnego, innowacyjnego połączenia o dowolnym kształcie, dostosowanego do indywidualnego projektu. Aby je wykonać konieczne jest zaprojektowanie i przygotowanie odpowiedniego szablonu np. na maszynie CNC lub drukarce 3D.
W PantoRouterze wykorzystana została zasada działania pantografu mechanicznego, która pozwala zamontowanemu silnikowi frezarskiemu na ruch w trzech osiach przestrzennych. Użytkownik ma możliwość ustawienia pozycji roboczej (oś X i Y) jak i również głębokości roboczej/wiercenia/frezowania (oś Z).
System pracuje w oparciu o zamontowany na ramie szablon odwzorowujący wybrane połączenie. Zasada działania PantoRoutera opiera się na ruchu trzpienia kopiującego (z łożyskiem kulkowym) po zamontowanym na ramie szablonie, który wprawiając wrzeciono silnika frezarskiego w określony ruch, pozwala na odwzorowanie kształtu szablonu na obrabianym elemencie. Uzyskany kształt jest pomniejszony dwukrotnie.
Zamocowany szablon np. do połączeń czopowych umożliwia wykonywanie zarówno wpustu jak i czopa. W celu wykonania gniazda trzpień kopiujący porusza się po wewnętrznej stronie szablonu, natomiast w przypadku czopa wykorzystywana jest krawędź zewnętrzna.
Dostarczane w zestawie z PantoRouterem opatentowane szablony posiadają skośną krawędź, która daje użytkownikowi możliwość wyboru wymaganej precyzji pasowania obydwu elementów połączenia: od luźnego do bardzo ciasnego.
Łatwa obróbka długich detali - konstrukcja PantoRouter nie ogranicza długość materiału co oznacza dużo większe możliwości w porównaniu z innymi maszynami/frezarkami pionowymi, ponieważ obrabiany element mocowany jest poziomo na stole roboczym.
Idealnie dopasowane połączenia - pracując z opatentowanymi szablonami i odpowiednią kombinacją trzpieni kopiujących i frezów, PantoRouter umożliwia wykonywanie idealnie dopasowanych wpustów/gniazd i czopów.
Jedna konfiguracja dla całego połączenia - w przypadku połączeń palcowych i połączeń na jaskółczy ogon, obydwie części elementów wykonywane są na jednej konfiguracji/ustawieniu PantoRoutera (w przypadku połączenia na jaskółczy ogon konieczna jest zmiana frezu).
Jeden szablon i różne rozmiary połączeń – jeden szablon i zmiana wielkości trzpieni kopiujących daje możliwość wykonywania tych samych połączeń, ale o różnej wielkości.
PantoRouter wykorzystuje dwie dźwignie do kontroli trzech osi (X, Y i Z). Inne maszyny zazwyczaj wyposażone są w trzy dźwignie, ale tylko dwie mogą być używane jednocześnie.
Maszyna wyposażona jest w ogranicznik ze skalą, które skutecznie pozwalają na ustawienie wybranej głębokości i wysokości/długości wpustów i czopów.
PantoRouter umożliwia wykonywanie różnych połączeń kątowych (czopy kątowe, otwory na kołki na powierzchniach skośnych), dzięki uchylnemu stołowi z łatwym w obsłudze mechanizmem do płynnej, bezstopniowej regulacji kąta pochylenia.
Łatwy sposób na szybkie wycentrowanie elementu roboczego w pionie, dzięki wykorzystaniu właściwości pantografu (przełożenie 1:2).
Konstrukcja wykonana z aluminiowych profili i odlewu jest lekka a przy tym jednocześnie bardzo odporna na odkształcenia i stanowi stabilną podstawę do pracy.
Praktyczne ograniczenia wielkości elementu roboczego (w zależności od zastosowanego frezu) to maksymalnie 4 cale (100 mm) wysokości i maksymalnie 8 cali (200 mm) długości. Istnieje jednak możliwość podzielenia/zindeksowania elementu podczas wykonywania połączeń palcowych i połączeń na jaskółczy ogon dla znacznie większych elementów poprzez ich wykonanie w kilka przejściach.
PantoRouter zdecydowanie sprawdzi się we wszystkich zakładach stolarskich, rzemieślniczych i ciesielskich , których budżet, profil produkcji lub ilość dostępnego miejsca, nie pozwalają na zakup dużej, stacjonarnej maszyny np. czopiarki, maszyny CNC. Stanowi on idealne uzupełnienie asortymentu warsztatowego, które znacząco zwiększa możliwości wykonywanych prac.
Idealnie spisze się on u wszystkich osób zajmujących się majsterkowaniem w drewnie lub traktujących obróbkę drewna jako hobby. Może być wykorzystany nie tylko do wykonywania połączeń, ale również do wstępnej obróbki materiału zgodnie z wybranym szablonem lub obróbki wykańczającej określony frezem kształtowym.
Ze względu na dużą różnorodność wykonywanych połączeń, potencjał PantoRoutera zostanie w pełni wykorzystany w pracowniach artystycznych produkujących meble na indywidualne zamówienie, dopasowane do wyrafinowanych potrzeb i wymagań klientów np. do produkcji mebli industrialnych, mebli futurystycznych lub po prostu w zakładach zajmujących się renowacją.
Uwaga! W skład wyposażenia standardowego NIE wchodzą:
Dostępne w sprzedaży jako osobne produktu w zakładce Akcesoria poniżej ↓.
Do PantoRoutera, w zależności od wybranej wersji (wielkości kołnierza), można zamocować dowolny silnik frezarski o wrzecionie wyposażonym w kołnierz Ø43 lub Ø91,8 mm.
Informacje o bezpieczeństwie produktu
Informacje o producencie