Pon - Pt
8:00 - 16:00
+48 618 799 925
Czym tam naprawdę jest maszyna nazywa powszechnie strugarko - grubościówką? Jakie są jej zalety i możliwości? Jak działa? Czym różni się grubościówka od wyrówniarko-grubościówki? Czy potrzebujesz jej w swoim warsztacie?
Większość stolarzy, zajmujących się obróbką drewna zarówno amatorsko jak i profesjonalnie, zawsze w pewnym momencie korzysta z grubościówki lub strugarko - grubościówko - wyrówniarki. Jest to jedna z podstawowych maszyn stolarskich, która umożliwia rozpoczęcie pracy z drewnem.
To uniwersalna maszyna wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłowych i produkcyjnych związanych z obróbką drewna. Jak sama nazwa urządzenia wskazuje przeznaczona jest do wstępnej obróbki surowego drewna (tarcicy) wyrównaniu go oraz nadaniu odpowiedniej grubości i gładkości. Zabiegi te mają na celu przygotowanie materiału do dalszych pracy. W celu zwiększenia wydajności i przyspieszeniu produkcji maszyny te, są w stanie obrabiać kilka powierzchni na raz.
Powszechnie określeniem strugarko-grubościówka nazywane jest wiele maszyn, jednakże wyróżniamy tutaj dwa główne rodzaje:
Grubościówki i wyrówniarko-grubościówki to bardzo powszechnie stosowane maszyny, które znacząco zwiększają możliwości zakładu. Poniżej przedstawiliśmy trzy, naszym zdaniem najważniejsze korzyści z posiadania tych maszyn:
✔️ Koszt zakupu tarcicy drewnianej jest znacznie niższy niż zakup już wstępnie przestruganych desek – deski można samemu przygotować na wymiar dopasowany do wykonywanego projektu. Często, nawet jeśli decydujemy się na zakup lepszej jakości i droższych desek, może się zdarzyć, że będą one niedokładnie zwymiarowane lub ulegną wypaczeniu, co wiąże się z koniecznością dodatkowej obróbki.
✔️ Krawędzie pod kątem 90º - większość projektów wymaga, aby deski drewniane miały wszystkie krawędzie pod kątem 90º. Za spełnienie tego założenia odpowiada specjalny ogranicznik ustawiony idealnie pod kątem prostym względem stołu wyrówniarki.
✔️ Deski o jednakowym wymiarze - niekiedy podczas łączenia desek, wymagane jest, aby wszystkie miały taki sam wymiar. Przy odpowiedniej wiedzy z łatwością osiągniesz to z tą maszyną.
Często zadawanym pytaniem, szczególnie podczas targów lub pokazów obróbki drewna, jest pytanie jak należy użyć strugarki a także wyrówniarki, aby to osiągnąć - przeczytasz o tym poniżej ↓.
Grubościówki to nadal w pełni funkcjonalne maszyny stolarskie, często wybierane przez stolarzy, cieśli czy majsterkowiczów.
Maszyny te mają wiele zalet gdyż są po prostu tańsze niż stugarko-grubościówko-wyrówniarki, zajmują zdecydowanie mniej miejsca i mogą być montowane na stole warsztatowym.
Jednakże, jak można zobaczyć poniżej ↓, samodzielna grubościówka nie jest w stanie zwymiarować precyzyjnie wszystkich czterech boków deski.
Zamieszczony obok rysunek pokazuje, w sposób przerysowany przekrój typowego kawałka tarcicy, który zostanie wykorzystany do zilustrowania różnych rezultatów, jakie można osiągnąć za pomocą obróbki przy użyciu samodzielnej grubościówki oraz wyrówniarko-grubościówki.
W pierwszym kroku strugamy powierzchnię A, tak aby uzyskać równoległość względem powierzchni C. Aby uzyskać gładko struganą powierzchnię C, należy element przestrugać na grubościówce, obrócić o 180 ° i ponownie przestrugać.
Po uzyskaniu dwóch równoległych powierzchni, kładziemy na stole powierzchnię B lub D (lub dla pewności jedną i drugą). Widać, że na grubościówce jesteśmy w stanie uzyskać równoległość tych dwóch boków, ale nigdy nie uzyskamy kąta 90° względem powierzchni A lub C.
Sąsiadujących boków nie można tak przestrugać, aby uzyskać między nimi kąt 90°.
Niezależnie od sposobu obracania deski grubościówka daje możliwość osiągnięcia tylko równoległoboczności naprzeciwległych boków.
Za pomocą opisanej poniżej metody można dowolną liczbę elementów wyrównać i zwymiarować do dokładnych rozmiarów. Wykonywane jest to poprzez regulację położenie łoża wyrówniarki/grubościówki. Takie przygotowanie materiału jest najlepszą metodą, która stanowi dobrą bazę dla pomyślnej realizacji wszystkich projektów.
W trzech krokach opisaliśmy skróconą instrukcję, która pozwoli Ci na osiągnięcie kąta 90° na wszystkich krawędziach obrabianego elementu.
Wyrównać powierzchnię C przy użyciu wyrówniarki.
Wyrównać powierzchnię C przy ograniczniku, ustawionym pod kątem 90º, a następnie tak długo wyrównywać powierzchnię B aż uzyskamy kąt 90º względem powierzchni C.
Po uzyskaniu kąta 90º względem sąsiadujących krawędzi, pozostałe boki strugamy na grubościówce, używając przygotowanych wcześniej powierzchni jako bazy do dalszej obróbki.
Strugarko-grubościówki i wyrówniarko-grubościówki do maszyny stolarskie, których podstawowa funkcja jest taka sama – mają nam pomóc przygotować materiał – tarcicę do dalszej obróbki. Należy jednak pamiętać, że wyrówniarko-grubościówki są bardziej funkcjonalne, ponieważ pozwalają na szybsze obrobienie wszystkich 4 krawędzi i osiągnięcie kątów prostych.
Decyzja o wyborze odpowiedniej maszyny jest zazwyczaj rezultatem nie tylko zalet, parametrów ale również potrzeb naszego projektu – musimy uwzględnić nasz budżet a także możliwości lokalowe w naszym warsztacie.
Jeżeli masz jakieś pytania, potrzebujesz pomocy przy doborze maszyn stolarskich napisz do nas na sklep@agencja-amk.pl.
Doradzimy najlepiej jak potrafimy! :)