Nakładarki ciśnieniowe - wydajny sposób aplikowania kleju?

22-09-2020

Praca z klejem wymaga precyzji i dużej uwagi, ponieważ jest to substancja chemiczna, która niewłaściwie stosowana, może być zagrożeniem dla zdrowia człowieka - zwłaszcza, gdy używana jest i wykorzystywana w dużych ilościach w codziennej pracy. Każdy warsztat czy zakład pracy, który łączy ze sobą różne przedmioty za pomocą kleju, powinien być wyposażony w odpowiednio dobrane systemy nakładania tego preparatu.

Niezależnie od tego czy pracujemy z klejem sporadycznie czy regularnie, należy zwrócić uwagę na to, aby nie przykleić czegoś krzywo i nie rozlać substancji klejącej. W przypadku zakładów pracy czy warsztatów, gdzie tego typu zadania wykonuje się codziennie, dobrym rozwiązaniem są nakładarki kleju. Umożliwiają one precyzyjne nałożenie odpowiedniej ilość substancji na wiele powierzchni, bez obawy, że klej zaschnie lub się rozleje. Urządzenia dostosowane są do indywidualnych wymagań pod względem wielkości czy wykorzystanego mechanizmu. Wyróżniamy m.in. nakładarki ciśnieniowe oraz ręczne.

Nakładarki ciśnieniowe

Najbardziej uniwersalnym i wygodnym rozwiązaniem są niewątpliwie nakładarki ciśnieniowe. W naszej ofercie znajdziesz nakładarki o różnych pojemnościach zbiorników. Niezależnie od wielkości, nakładarki zbudowane są z zbiornika ciśnieniowego, wykonanego ze stali nierdzewnej, żeliwnej pokrywy z manometrem, zaworu bezpieczeństwa, zaworu do napełniania sprężonym powietrzem i wyjścia, do którego podłączony jest wąż, zakończony jednym lub dwoma pistoletami klejowymi, standardowo dostarczany zazwyczaj z dyszą szpic. W skład urządzenia wchodzi też zewnętrzny pojemnik na wodę, do przechowywania pistoletu podczas przerw w pracy przy klejeniu klejami wodnymi.

Nakładarka ciśnieniowa - podstawowe elementy

Praca z nakładarką jest bardzo prosta. Urządzenie jest gotowe do pracy w kilku prostych krokach:

  1. Wlewamy klej do zbiornika lub pośredniego pojemnika.
  2. Zamykamy pokrywę.
  3. Doprowadzamy sprężone powietrze (2 – 5 bar).
  4. Zakładamy odpowiednio dobraną dyszę klejową.
  5. Regulujemy na pistolecie ilość podawanego kleju.

Jedno napompowanie wystarcza do opróżnienia całego zbiornika, dzięki czemu nakładarka jest bardzo uniwersalna i mobilna – nie ma konieczności na stałe podłączania jej do kompresora.

Jak dobrać odpowiednią dyszę klejową?

Jednym z ważniejszych elementów przy pracy z nakładarką ciśnieniową jest właściwe dobranie dyszy do kształtu elementu, na który klej ma być naniesiony oraz właściwe wyregulowanie pistoletu. Ilość podawanego kleju ustawiana jest za pomocą śruby regulacyjnej, znajdującej się za spustem pistoletu.

Pistolet klejowy - podstawowe elementy

W przypadku gdy w bogatej ofercie dysz klejowych, nie znajdziesz idealnego rozwiązania pasującego do Twoich potrzeb, istnieje możliwość zamówienia specjalnej dyszy wykonanej na podstawie rysunku technicznego (dyszy) bądź na podstawie wzoru połączenia. Dysza powinna być tak dobrana, aby nakładany klej znajdował się w określonej w dokumentacji ilości dokładnie w miejscu przeznaczenia i aby cały proces nakładania przebiegał sprawnie – osiągniesz to wszystko dzięki nakładarkom ciśnieniowym. Zastosowanie ich ma istotny wpływ nie tylko na wytrzymałość połączenia i ilość zużytego kleju, ale także znacznie zwiększa wydajność produkcji, a poprzez zmniejszenie lub eliminacje wycieków kleju, ogranicza do minimum zużycie narzędzi lub taśm ściernych (konieczne szlifowania po wyschnięciu nadmiaru kleju).

Standardowe dysze klejowe

Zalety nakładarek ciśnieniowych

W przypadku nakładania kleju w gniazda pod kołek lub czop nakładarka ciśnieniowa wraz z odpowiednio dobraną dyszą umożliwia podanie stałej dawki kleju, rozprowadzonej równomiernie na ściany gniazda, a nie tylko na jego dno. Praca butelką (wciąż bardzo powszechnie rozwiązanie stosowane w wielu warsztatach), powoduje nałożenie kleju na dno gniazda i wymaga (w celu otrzymania mocnego połączenia) rozprowadzenia go np. przy pomocy patyczka po całym gnieździe. Czynność ta jest nieoptymalna, zajmuje dużo więcej czasu i dodatkowo użytkownik nie ma pełnej kontroli nad ilością zużywanego kleju.

Klejenie płaszczyzn np. pod fornir przy pomocy nakładarki ciśnieniowej wykonywane jest z wykorzystaniem dyszy walcowej z wałkiem gumowym - również istnieje możliwość określenia ilości nakładanego kleju. Jest to rozwiązanie dużo bardziej wydajne od tradycyjnej nakładarki ręcznej, bądź pędzla, przy których nie ma pełnej kontroli nad ilością zużywanego kleju.

Jaka wielkość nakładarki?

Wielkość zbiornika nakładarki powinna być dobrana tak, aby klej wystarczył najlepiej na pełną zmianę produkcyjną lub określoną partię materiału - zyskujemy w ten sposób cenne minuty, które tracimy zazwyczaj na zbyt  częste napełnianie zbiornika.  Rozwiązanie to daje możliwość pełnej kontroli zużycia kleju. Oczywiście istnieje możliwość dobrania zbiornika tak, aby wystarczył na kilka dni użytkowania - dopóki urządzenie jest szczelnie zamknięte, nie ma bowiem ryzyka utwardzenia kleju. Nawet jeśli nakładarka nie będzie używana kilka dni, nie ma potrzeby opróżniania zbiornika. W przypadku przerw w pracy zaleca się oczyszczenie dysz klejowych (ewentualne zdemontowanie) i zanurzenie pistoletu w pojemniku z wodą (zawieszonym na zbiorniku). Wracając do pracy pistolet należy wytrzeć, założyć dysze i można przystąpić do dalszej pracy.

Nakładarki ciśnieniowe doskonale sprawdzają się zarówno do aplikowania:

  • klejów dyspersyjnych (wodorozpuszczalnych),
  • poliuretanowych (PUR),
  • dwuskładnikowych.

Dobór urządzenia odbywa się zawsze z uwzględnieniem  indywidualnych potrzeb klienta – w zależności od potrzeb istnieje również możliwość zakupu pistoletu o większym przepływie lub sterowanego pneumatycznie.

Nakładarki ciśnieniowe oznaczają przede wszystkim wymierne oszczędności w czasie pracy.  Przy prawidłowej eksploatacji, urządzenia bez większych nakładów funkcjonują przez wiele lat. Zakup nawet jednej nakładarki i kilku typów dysz klejowych, tworzy bardzo wszechstronne  i w konsekwencji tanie urządzenie, przynoszące wymierne korzyści.