Moskitiery na okna i drzwi. Skuteczna ochrona przed owadami?

14-09-2020

W krajach należących do ciepłego i wilgotnego klimatu, ze względu na dużą ilość różnego rodzaju owadów, podstawowym wyposażeniem każdego domu czy gastronomii są moskitiery na okna i drzwi. W ostatnim latach, stają się one coraz bardziej popularne również w Polsce. Co to dokładnie jest moskitiera i jakie są jej rodzaje?

Moskitiery są to gęste osłony z siatki stosowane głównie do ochrony budynków przed niechcianymi owadami. Ważne jest, aby moskitiera zabezpieczała budynek, ale jednoczenie nie blokowała światła wpadającego do środka i nie zmniejszała przepływu powietrza. Na rynku dostępne są również siatki o bardzo drobnych oczkach zabezpieczające przed pyłkami – idealne rozwiązanie dla alergików.

Siatki na moskitiery - rodzaje

W zależności od miejsca zastosowania, wykorzystuje się różne rodzaje siatek na moskitier. Dla budynków prywatnych, domów najbardziej popularnym rozwiązaniem chroniącym przed owadami jest siatka z włókna szklanego bądź siatka poliestrowa. Rozwiązanie to jest stosunkowo tanie, a co za tym idzie niekiedy mało wytrzymałe. W przypadku budynków, w których konieczne są atesty na stosowane materiały (np. restauracje) często wykorzystywana jest siatka ze stali nierdzewnej chromo-niklowa lub siatka aluminiowa, która ze względu na zwiększoną odporność na korozję jest dużo trwalsza.

Jakie są rodzaje moskitier?

Na rynku istnieje wiele różnych systemów moskitier, dzięki czemu użytkownik jest w stanie znaleźć idealnie rozwiązanie pasujące do jego potrzeb. Wyróżniamy podstawowe systemy, stosowane zarówno do okien jak i drzwi:.

  • Moskitiera ramowa – stosowana głównie do okien, polega na zamontowaniu siatki w ramce, przeważnie wykonanej na wymiar z profili aluminiowych. Ramka może być zamontowana do ościeżnicy okna na stałe lub przy pomocy odpowiednio dobranych zaczepów.
  • Moskitiera rolowana – zarówno do okien jak i drzwi, nierozłożona siatka zajmuje niewiele miejsca, gdyż zwinięta jest na stałe na rolce. Montowana ze spowalniaczem, który umożliwia płynne zamykanie moskitiery. System ten często stosowany ze względu na swobodę użytkowania – moskitiera może być otwarta tylko wtedy kiedy jest potrzebna a nie cały czas, montowana we wnęce lub bezpośrednio na ścianie. Wyróżnia się dwa rodzaje - pionowa i pozioma.
  • Moskitiera plisowana – do drzwi i okien, montowana na stałe. W przeciwieństwie do poprzedniego systemu, moskitiera nie jest rolowana a składana – dzięki temu istnieje możliwość zatrzymania panelu w dowolnym momencie.
  • Moskitiera przesuwna – przeznaczona głownie do drzwi (np. tarasowych, balkonowych) lub okien przesuwnych. Lekka, wytrzymała aluminiowa konstrukcja, nie wymagająca dużej przestrzeni na drzwi wychylne.
  • Moskitiera uchylna – głównie rozwiązanie drzwiowe, oparta na aluminiowej ramie. Często stosowany samozamykacz, zapewniający automatyczne zamykanie drzwi.

Moskitiera rolowana i moskitiera plisowana

Kiedy stosować moskitierę?

Moskitiery cieszą się największym zainteresowanie wśród osób zamieszkujących tereny, w których szczególnie doskwierają owady. Mowa tutaj o takich miejscach jak:

  • tereny leśne,
  • posiadłości przy obszarach zielonych,
  • posesje niedaleko akwenów wodnych.

Coraz częściej jednak mieszkańcy miast decydują się na montaż moskitier w swoich domach czy mieszkaniach – wynika to głównie z wygody, gdyż pomimo braku doskwierających komarów czy ciem, chronią przed muchami, których obecność w nocy potrafi wybudzić nawet z najtwardszego snu. Moskitiera, z założenia przeznaczona jest do ochrony przed owadami, jednakże z sukcesem uchroni także przed wtargnięciem ptaka do naszego lokum.

Jaka moskitiera na drzwi balkonowe i drzwi tarasowe?

Do zabezpieczenia drzwi balkonowych można wykorzystać jedno z rozwiązań przeznaczonych do drzwi opisanych powyżej (moskitiera rolowana, przesuwna, uchylna). Jednakże obecnie bardzo popularne jest dużo tańsze ale równie skuteczne rozwiązanie jakim jest kotara. Ta moskitiera na drzwi balkonowe w pasach to szybki w montażu zestaw, który można dopasować do drzwi różnych wielkości. Zestaw pozwala wykonanie dowolnego rozmiaru moskitiery mniejszego od wymiaru maksymalnego 100 cm. Dla szerszych drzwi (>100 cm) konieczne jest złożenie kliku zestawów. Kotary montowane są na stałe przy pomocy wkrętów lub tymczasowo na taśmę dwustronną.

Samodzielny montaż moskitiery ramkowej - czy warto?

Zebranie wymiarów z okna (artykuł jak to prawidłowo zrobić będzie dostępny już wkrótce) i montaż moskitiery to nic trudnego. Nasza bogata oferta zawiera wszystkie potrzebne komponenty do montażu moskitier ramkowych. Znajdziesz tutaj:

  • profile aluminiowe do moskitiery okiennej,
  • zawiasy samozamykające,
  • narożniki do ramek,
  • siatki do moskitier (na metry i w rolkach),
  • narzędzia do montażu i wiele innych.

Jeżeli masz jakieś pytania, zastanawiasz się, który system wybrać zadzwoń (+48 618 799 925) do nas lub napisz (sklep@agencja-amk.pl). Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy dopasować rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i budżetu.

Komponenty do moskitier do samodzielnego montażu